Yabancı Bayraklı Yat

Amerikan Yat Tescili

İngiliz Yat Tescili

Panama Yat Tescili

 

YABANCI BAYRAK YAT

Yat sahiplerinin vermek zorunda oldukları kararlardan biri de pruvasında dalgalandıracağı bayrağın hangi ülkeye ait olacağıdır. Şüphesiz her Türk vatandaşı teknesinde bir Türk bayrağı dalgalandırmak ister. Ancak yabancı bayraklı bir yatı Türk bayrağına çevirmek mevcut yasalar sebebiyle mümkün olmayabiliyor. Bazen de maliyetler ve diğer avantajları yabancı bayrağın seçilmesinde etkili olabiliyor. 

Türk bayraklı yat sahibi olmanın yabancı bayraklı yat sahip olmaya karşı avantajları ve dezavantajları olmasının yanında, her bayrağın birbirlerine karşı avantajları ve dezavantajları olabiliyor. Öncelikle her tekne dalgalandırdığı ülkenin kanunlarına tabi olacaktır ve aynı zamanda o ülkenin koruması altında olacaktır. Bayrak devleti, kanunlarına aşağıdaki düzenlemelere yer verir o bayrağı dalgalandıran tekneler bu kanunlara uygun olarak seyir yaparlar;

 • İnşa standartları, tekne sörveyi ve ekipmanları (SOLAS)
 • Teknenin personel donatımı, çalışma şartları ve sertifikalandırılması (STCW)
 • Teknenin emniyetli seyri (SOLAS)
 • Çevre kirliliğinin önlenmesi (MARPOL)
 • Kaza ve kayıpların önlenmesi ve araştırılması

Yabancı Bayrak Yat Avantajları;

Düşük Vergiler
Yabancı bayrağı bir yat seçmenin en büyük sebeplerinden biri düşük vergi olanaklarıdır. Ancak, yüksek maliyetleri sebebiyle, lüks bir yata sahip olmadıkça İngiliz bayrağı taşımanın bir getirisi olmayacaktır.

Düşük Tescil Maliyetleri
Aynı şekilde tescil aşamasında da yabancı bayrak yat bir çok bakımdan avantajlıdır. Özellikle yeni inşa yatlardan alınan yüksek vergiler, yatın yurt dışına satılması durumunda maliyetinin satış fiyatını karşılayamadığı durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Daha Esnek Personel Gereksinimleri
Her bayrak teknelere ait minimum personel gerekliliklerini kendileri belirler. Örnek verecek olursak 150 gros ton üzeri bir Türk bayraklı özel tekne ihtiyaç duyacağı minimum personel 1 yat kaptanı, 2 amatör denizci ve 1 yağcı iken, farklı bir bayrak daha az sayıda mürettebatı yeterli görebilir. Limanlarda problem yaşamamak ve sigorta kapsamından çıkmamak için mutlaka bayrak devletinin belirlediği minimum mürettebat ile seyir yapılmalıdır.

Donanma Koruması
Bir ülkenin bayrağını taşımak, sizi doğal olarak o ülkenin koruması altına sokar. Bu konuda en kapsamlı desteği İngiliz bayrağı sağlamaktadır. Britanya Devletler Topluluğu'nu kapsayan devletler "Red Ensign" bayrak olarak tanımlanan bayrağı dalgalandırırlar. Bu bayrağa sahip yatlar her ülkedeki Britanya konsolosluklarından destek alabilirler, hatta uluslararası sularda Britanya donanmasının koruması altındadırlar. Bazen bayrak belli sularda prestij getirirken, başka sularda size tavır alınmasına da sebep olabilir. Amerikan veya İngiliz bayrağının arap coğrafyasında çekeceği tepki rahatsızlık yaratabilir. Bu sebepten dolayı nötr bir bayrak tercih edilebilir.

Tescil Gizliliği
Yat bir şirket üzerine tescil edileceğinden, şirket hissedarlarını görebilmek ancak o bayrak otoritesinden yardım almakla mümkün olacaktır. Tescil sırasında özellikle hissedarlarının isimlerinin kamuya açık olmaması istenebilir. Bu durumda hissedarların detaylarına ulaşabilmek ancak mahkeme kararı ile olabilmektedir.

Korumacı Yasalar
Off-shore ülkelerin kanunları yatırımcılara daha cazip olabilmek için kanunlarını yatırımcıları koruyacak şekilde hazırlarlar. Bunun anlamı kişisel yada ticari borcunuzdan dolayı alacaklılar tekne üzerine tedbir koyması pek kolay olmayacaktır. Teknenizin off-shore bir şirket üzerinde olması davacı avukatların işini karmaşıklaştırarak sizin için ekstra bir koruma katmanı sağlar. Bu ekstra koruma katmanı davacı avukatların size dava açmayı yeniden düşünmesini sağlar yada bir anlaşmaya varmaları için ikna edici olur.

Sınırlı Sorumluluk
Off-shore bir şirket kurmanın en büyük avantajı, kişisel varlıklar ile şirket varlıklarının ayrılabilmesidir. Siz şirketin sahibi olacaksınız ve şirket de yatın sahibi olacak, bu şekilde kişisel sorumluluğunuzu sınırlayabilmektesiniz. Bu size hiç bir görünür kayda sahip olmaksızın özel bir yata sahip olma olanağı tanıyarak varlıklarınızı koruma imkanı sağlar.

Yabancı Bayrak Yat Seçenekleri

Britanya Red Ensign

Yabancı Bayrak Yat

Size İngiltere (Britanya) bayrağı dalgalandırma olanağı sağlayacak off-shore ülkeler; 

 • Bermuda
 • British Virgin Island
 • Cayman Islands
 • Gibraltar
 • Isle of Man

Amerikan Bayrağı

Herhanhi bir ABD eyaletinin teknenizi tescil ettirmekle bu bayrağı taşıma hakkınız elde edebilrisiniz ancak Amerikan vatandaşı değilseniz bu imkanı sağlayacak olan eyaletler;

 • Delaware
 • Florida

Diğer Ülke Bayrakları

Çok fazla seçenek olmasına rağmen en çok tercih edilenler;

 • Panama 
 • Belize
 • St. Vincent & The Grenadines
 • Liberia
 • Vanuatu
 • Marshall Islands
Deniz Ticaret Odası
Deniz Ticaret Odası
Sicil No: 612651
Denizcilik Müsteşarlığı
Denizcilik Müsteşarlığı
Yetkili Gemi Acentesi
Acente No: 0897
Türk Loydu
Türk Loydu
D.O.C. Certified
IMO No: 5290592
International Institute of Marine Surveying
International Institute
of Marine Surveying