Amerikan (Delaware) Bayraklı Yat ve Tekne Tescili

Amerikan Bayraklı Yat

Tüm dünyada yatların ilk tercih ettiği bayrak,  hızlı ve ekonomik olması sebebi ile Delaware eyaleti tescilli Amerikan bayrağıdır. Amerikan bayraklı tekne sahibi olmak için önce Delaware eyaletinde bir şirket kurulur ve tekne bu şirket üzerine tescil edilir.

Amerikan Bayraklı Yat

Delaware Şirketi Kuruluş Ücretleri

Toplam Ücret : 1300 USD 
(Corporate Kit dahil paket)

 • Şirket Kurulum Sertifikası
 • Şirket mührü
 • Corporate kit
  • Şirket dosyası
  • Delaware şirket rehberi
  • Şirket sözleşmesi
  • Karar defteri
  • Boş hisse senetleri
  • Hisse kayıt defteri
 • FEDEX Kurye

Tekne satın alınmadan önce Delaware eyaletinde şirketin kurulmuş olması gerekmektedir. Başvuru Formu'nu doldurarak şirket kurulum işlemlerine hemen başlayabilirsiniz..

Başvuru Formunu indirmek için tıklayınız...

Delaware Şirket Yıllık Giderleri

Her yıl 31 Aralıktan önce ödenmelidir.

Acente + Vergiler = 500 USD (şirket LLC ise 600 USD)

Delaware Tekne Tescil ve Yenileme Ücretleri (FEDEX Kurye dahil):

Tekne Boyu Tescil 1 yıllık Tescil 3 Yıllık
16 feet ve aşağısı 250 USD 350 USD
16 - 26 feet 300 USD 400 USD
26 - 40 feet 350 USD 450 USD
40 - 65 feet 400 USD 500 USD
65  feet ve yukarısı 450 USD 600 USD

 

 

 

 

 

 

Konsoloslukta satışa bizim vekalet etmemizi istemeniz durumununda konsolosluk satış takibi, vekaletname, çeviriler ve konsolosluk harcı toplam 500 USD 'dir.


Amerikan bayrağı taşıyan tekneler, en geç 31 Aralık tarihinde tekne tescilini yenilemelidirler. Tescil harcı yıllık yada üç yıllık ödenebilir.

Delaware Şirket Vergileri

Delaware'de kayıtlı şirketi bulunan tüm şirket sahipleri her sene Aralık ayında Delaware eyaletine vergilerini ödemek ve yıllık beyannamelerini vermekle yükümlüdürler. Yıllık vergiler "Corporation" türü şirketler için acentelik, beyanname ücreti ve sanal ofis kirası dahil 500 USD'dir. "LLC" türü şirketlerin yıllık vergisi ise tüm giderler dahil 600 USD 'dir. Delaware vergilerini zamanında ödemeyen şirketler için sabit ceza ve bu cezaya ilaveten aylık gecikme faizi uygulanmaktadır. Bir süre sonra ise adres iptalleri ve şirketin pasifize edilmesi gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Pasif duruma alınan şirketler tekrar aktif edilmedikçe tekne alım satımı yapamazlar. Bu duruma düşmemek için Delaware vergilerinin zamanında ödenmesi çok önemlidir.

Delaware Sicilinin Avantajları

Delaware şirket kurmanın en büyük avantajı kişisel varlıklar ile şirket varlıklarının ayrılabilmesidir. Şirket kurmadan edindiğiniz tüm varlıklar risk altındadır. Kişisel varlıklarınızı şirket varlıklarından ayırdedebilmenin tek yolu varlıklarınız için ayrı bir şirket kurmaktır.

Deniz trafiği yıllar geçtikçe daha kalabalık hale geliyor. Özel yatların karıştığı deniz kazaları eskiden olmadığı kadar yüksek hale geldi. Teknenizi farklı bir şirket üzerine tescil ettirmediğiniz sürece teknenizin karıştığı kazalardan dolayı sahip olduğunuz varlıklar risk altına girebilir. Çoğu deniz sigortası karşı tarafın hasarlarını karşılamaz ancak bu durumdan mağdur olan tekne sahipleri tüm hasarların karşılığını kendi sigortalarından temin ederler. Karşı tarafın sigortasıda karşıladığı masrafların peşine düşer ve bunun için sizin üzerinizdeki banka hesapları, gayrimenkuller, araba ve vb. varlıklarınızı hedef alır. Bundan sakınmanın en kolay yolu tekneyi doğru bayrak devletinde doğru kurulmuş bir şirket üzerine kaydettirmektir. Çünkü şirket ortakların sorumluluğu şirketteki yatırımları kadardır.

Hatanın sizde olmadığı bir deniz kazasına karıştığınızda teknenizin Delaware'de kurulu bir şirket üzerinde olması sizi bir çok yönden korur. Teknenizin Delaware'de kurulu bir şirket üzerinde olması davacı avukatların işini karmaşıklaştırarak sizin için ekstra bir koruma katmanı sağlar. Bu extra koruma katmanı davacı avukatların size dava açmayı yeniden düşünmesini sağlar yada bir anlaşmaya varmaları için ikna edici olur.

Deniz Ticaret Odası
Deniz Ticaret Odası
Sicil No: 612651
Denizcilik Müsteşarlığı
Denizcilik Müsteşarlığı
Yetkili Gemi Acentesi
Acente No: 0897
Türk Loydu
Türk Loydu
D.O.C. Certified
IMO No: 5290592
International Institute of Marine Surveying
International Institute
of Marine Surveying