Amatör Denizci Belgesi

AMATÖR DENİZCİ BELGESİ (ADB)

Amatör Denizci Belgesi'ne sahip olmak için yapmanız gereken "T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı"na ait A.D.E.S (Amatör Denizci Eğitim Sistemi) internet sitesindeki online eğitimi tamamlamak ve yine "T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı"na ait G.A.S.M (Gemi Adamları Sınav Merkezi)nin açtığı sınavı geçmektir. 

Özel tekne kullanabilemek için, Amatör Denizci Belgesi (ADB)’ne sahip olmak gerekmektedir. ADB sahibi olduğunuzda bölge, mesafe ve zaman sınırı olmaksızın 24 metreye kadar özel tekneleri sevk ve idare edebilirsiniz. Size ait olmayan kiraladığınız 24 metreden küçük bir ticari tekneyi gezi, eğlence, spor ve amatör balıkçılık gibi faaliyetlerde kullanabilirsiniz ancak ticari amaç için kullanamazsınız. Motoru 10 beygir gücünden az özel tekneler ve sadece kürekle yürütülen motorsuz tekneleri kullananlardan Amatör Denizci Belgesi (ADB) aranmaz. Amatör Denizci Belgesi’nin uluslar arası geçerliliği olduğundan 24 metreye kadar olan yabancı bayraklı tekneleri kullanabilir, ve dilerseniz başka bir ülkeden denklik alabilirsiniz.

Amatör Denizci Belgesi İle Hangi Tekneler Kullanabilir

16 yaşından küçük ADB sahibi kişiler, boyu 7 metreden, sürati saatte 7 deniz milinden fazla olan özel tekneleri sevk ve idare edemezler. ADB alacak kişilerin göz ve kulak burun boğaz (KBB) muayenelerinden geçerek, bünyesinde göz ve KBB uzmanı çalıştıran resmi veya özel sağlık kuruluşlarından "Amatör Denizci Belgesi Alabilir" raporu almaları gerekmektedir. Sağlık raporu, sınav tarihinden en çok dört ay önce düzenlenmiş olmalıdır. Renk körlüğü veya gece körlüğü olanlar amatör denizci belgesi alamazlar.

Gerekli Linkler

Amatör Denizci Eğitim Sistemi 

Gemi Adamları Sınav Merkezi

Deniz Ticaret Odası
Deniz Ticaret Odası
Sicil No: 612651
Denizcilik Müsteşarlığı
Denizcilik Müsteşarlığı
Yetkili Gemi Acentesi
Acente No: 0897
Türk Loydu
Türk Loydu
D.O.C. Certified
IMO No: 5290592
International Institute of Marine Surveying
International Institute
of Marine Surveying